Ahhoz, hogy gond nélkül célt érjünk, a rakományrögzítés adja az alapot>>>
Ezt el kell dönteni a szállítmányozás előtt
A szállítmányozás szinte elképzelhetetlen raklapok nélkül. Ez a biztonságos rögzítés, illetve az áru szállítmányozásának, le- és felpakolásának, valamint a raktárban való tárolásának a legjobb és legbiztonságosabb módja is.
A raklapok több anyagból is készülhetnek, ami jelentősen befolyásolja a tartósságukat. Súlyuk rendszerint 20 kg.
A nemzetközi áruszállításban a raklapokkal szembeni követelmény a tartósság és a praktikum. Ezért is készülhetnek fából, fémből és műanyagból is.
A raklapok úgy készülnek, hogy a hevederek könnyedén rögzíthetőek legyenek rajtuk és az egész rendszer többszörösen felhasználható legyen.
Leggyakrabban fából készülnek
A fa raklapok természetes anyagból készülnek, de rendszeres karbantartást igényelnek, hiszen a fát meg kell óvni a különböző élősködőktől és a nedvességtől is.
A műanyag raklapok előnyei és egyetlen hátránya
A műanyagból készült raklapok magasabb árkategóriát képviselnek, tehát drágábbak, ugyanakkor lényegesen könnyebbek és leleményesebben felhasználhatóak, és egyszerűbben tisztíthatóak, mint a hagyományos fából készült társaik.
A fém raklapok inkább tárolásra jók
Az elsősorban acélból készült rendkívül tartós, de extrém súlyú raklapokat leginkább raktározás során lehet jól hasznosítani. A szállítmányozás költséghatékonyságát ugyanis rontaná, ha az a nehéz fém raklapokkal történne.
Mire kell még figyelni?
Ahhoz, hogy a szállítmányozás során a rakomány biztonságosan és épségben eljusson a feladás helyéről a célállomásra, többek között:
meg kell győződni arról, hogy a jármű rakománya a leszorító hevederekkel megfelelően lett rögzítve
ha szükséges, meg kell támasztani, illetve az üres helyeket ki kell tölteni
biztosítani kell, hogy az áru az út során semmilyen irányba nem tör utat magának és mindvégig a szállítóeszközben marad